Strona główna
Rejestracja Zaloguj się
 Strona główna  Encyklopedia  Księga gości 
Nawigacja

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatna

Wyniki

Skorzystaj z wyszukiwarki-wpisz interesujace słowo/słowa
Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Wklej artykuł i prześlij go do nas. Interesuje nas tylko czysta wiedza bez opinii i komentarzy.Bardzo prosimy o nie przesyłanie kopi z książek, czasopism lub stron internetowych. Nie mamy czasu sprawdzać każdego tekstu. Za każdy przesłany tekst dziękujemy.

Przejdź do formularza aby dodać tekst

Uprawa karczocha


Uprawa karczocha

 

 

Karczochy wysiewamy od połowy do końca lutego, jeżeli chcemy zbierać je w tym samym roku.
Nasiona wysiewamy w małej szklarni, w ciepłym inspekcie albo w widnym i ciepłym pokoju o temperaturze 20°C, na oknie. W szklarni lub w inspekcie nasiona wysiewamy punktowo co 8-10 cm, w rzędy odległe co 25 cm. Najczęściej potrzebujemy niewielkiej liczby roślin, wystarczy więc wysiać nasiona do kilku doniczek. Do każdej doniczki wkładamy po 3 nasiona, a po wschodach zostawiamy najsilniejszą roślinę. Wysiane punktowo karczochy pikujemy, jak tylko rozwinie się pierwszy liść, do doniczek o średnicy 7-8 cm. Aby przyspieszyć przyjęcie się roślin, w pierwszych dniach po przepikowaniu nie wietrzymy inspektu. Zahartowane karczochy, w zależności od warunków klimatycznych, sadzi się do gruntu do końca maja w rozstawie 1 x 1 m. Przed sadzeniem robi się dołki głębokości 30 cm, na dno których wkłada się warstwę rozłożonego obornika lub ziemię kompostową. Karczochy sadzi się nieco głębiej niż rosły w doniczkach, a po posadzeniu obficie podlewa. Podlewanie powtarza się codziennie, dopóki rośliny nie zaczną rosnąć.
Karczochy można także wysiewać w kwietniu wprost do gruntu na miejsce stałe. Wtedy jednak plon zbieramy dopiero w następnym roku. W tym przypadku glebę należy przygotować równie dobrze jak przy sadzeniu roślin. W jednym gnieździe umieszczamy po trzy nasiona, a po wschodach przerywamy rośliny, pozostawiając najsilniejszą.admin, 06-03-2012, odsłon: 136
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:tagi

.